Odlotowy plecak Martin Jetpack coraz bliżej oficjalnej sprzedaży

martin-jetpack
Nowozelandzka firma Martin Aircraft Company wykonała kolejny udany test samolotu do pionowego startu i lądowania o nazwie Martin Jetpack. Ogłoszony jednym z największych wynalazków 2010 roku według magazynu Time, Martin Jetpack już za osiemnaście miesięcy może trafić do oficjalnej sprzedaży.

Udany lot testowy wykonany 21 maja 2011 r., wzniósł manekina z urządzeniem Jetpack na wysokość około 1,5 km z szybkością ok. 4m/s podczas, gdy ostatnie testy pozwoliły mu osiągnąć wysokość 15 m przy szybkości wznoszenia 0,5m/s. Zdaniem inżynierów firmy samolot Martin Jetpack przy użyciu potężnych „superśmigieł” pozwala na wznoszenie się z prędkością ponad 300m/min i rejs z prędkością 100 km/h. Wykonane testy były ograniczone jako, że były częścią intensywnych badań mających na w celu udoskonalenie technologii w zakresie bezpieczeństwa lądowania (Ballistic parachute), osiągów silnika przez dłuższe i ciągłe godzin pracy oraz stabilności prędkości lotu. Udane testy to zdaniem wynalazcy samolotu Jetpack, duży krok przybliżający komercyjną produkcję tej maszyny.
martin-jetpack-aircraft
Nieocenione zalety samolotu Jetpack w najbliższej przyszłości znajdą zastosowanie w armii oraz ratownictwie, szczególnie na obszarach, gdzie helikoptery i samoloty mają utrudniony dostęp, obniżając przy tym koszty operacyjne o 90%.
Zdaniem firmy dzięki technologii Ballistic Parachute, Jetpack będzie dużo bezpieczniejszy niż helikopter umożliwiając bezpieczne lądowanie pilota w trakcie awarii. Kompletne szkolenie operatora zajmie około 20 godzin, czyli znacznie krócej niż w przypadku szkoleń pilotów. Jetpack będzie produkowany zarówno w wersji załogowej jak i bez w zależności od przeznaczenia.

Firma obecnie szuka inwestorów do zakończenia finałowej fazy badań i rozwoju mającej na celu komercyjną produkcję i wsparcie ekspansji. Martin Aircraft Company otrzymała już 6000 zgłoszeń od zainteresowanych na swoje urządzenie w tym 2500 od osób prywatnych i 3500 z sektora zbrojeniowego.
Nam nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za jak najszybszy rozwój technologii i szybkie wdrożenie do masowej produkcji. Jeśli się tak nie stanie, to na pewno Jetpack będzie doskonałą zabawką dla dużych chłopców.
(Martinjetpack)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>