Apple zaprezentował nowy system na urządzenia mobilne iOS 5

apple-ios5-intro

Na odbywającej się w San Francisco, Worldwide Developers Conference 2011, firma Apple zaprezentowała kolejną wersję swojego systemu operacyjnego na urządzenia mobilne iOS 5. Nowa odsłona systemu zawiera ponad 200 nowych funkcji dla iPada, iPhona, oraz iPoda touch. Oto niektóre z nich.

apple_ios5_features_notification

Centrum powiadomień (Notification Center)-odpowiada za zarządzanie wszystkimi powiadomieniami w jednym miejscu. Umożliwia bardzo łatwy dostęp do wiadomości tekstowych, nieodebranych połączeń, alarmów kalendarza czy aplikacji z każdego miejsca w systemie. Nowe powiadomienia pokazują się w górnym pasku, bez przeszkadzania użytkownikowi w tym co aktualnie robi. Jednym przeciągnięciem palca po ekranie, użytkownik będzie mógł sprawdzić wszystkie powiadomienia lub wybrać ikonę oznaczającą konkretne powiadomienie, aby przejść do aplikacji z której ono pochodzi.

apple_ios5_features_imessage

iMessage – to nowa funkcja, umożliwiająca wysyłanie wiadomości tekstowych, zdjęć, filmików czy kontaktów z jednego urządzenia z iOS-em 5, na inne dedykowana zwłaszcza dla iPad i iPod touch. Funkcja będzie działać zarówno poprzez łączność 3G, jak i WiFi na iPhone’ie, iPodzie touch i iPadzie.

apple_ios5_newsstand_folder

Kiosk z subskrypcjami (Newsstand)- to wirtualny kiosk, przeznaczony do obsługi wszystkich magazynów i gazet, subskrybowanych przez użytkownika. W App Store powstał specjalny dział zawierający wyłącznie prenumerowaną prasę, dzięki czemu użytkownik znajdzie interesujące go magazyny i gazety z całego świata. Newsstand zadba o dostarczenie świeżej e-prasy, gdy tylko pojawi się nowe wydanie. Opcja szczególnie ważna dla użytkowników iPada.

Ulepszona przeglądarka Safari - iOS 5 zapewni więcej funkcji przeszukiwania internetu urządzeniom iPhone, iPad oraz iPod touch. Aplikacja będzie zawierać nową funkcję Safari Reader, która wyświetli artykuły bez reklam i ustawi odpowiednią czcionkę by można było cieszyć się wyłącznie czytaniem interesującego nas tekstu. Reading List pozwoli natomiast zapisać interesujące artykuły, aby powrócić do nich później. iPad będzie miał funkcję umożliwiającą śledzenie wielu stron internetowych i przełączanie między nimi z łatwością.

apple_ios5_reminders_listviews

Przypomnienia (Reminders) – pozwala zorganizować życie użytkownika w listy rzeczy do zrobienia wraz z ich terminami i miejscami. Przypomnienia mogą zależeć od lokalizacji, na przykład powiadomi o liście zakupów podczas gdy będziemy w pobliżu wyznaczonego supermarketu. Funkcja przypomnienia współpracuje również z iCal, Outlook i iCloud, więc zmiany wprowadzone aktualizują się automatycznie na wszystkich urządzeniach i kalendarzach.

Nowy Aparat – na ekranie zablokowanego urządzenia pojawi się skrót do aparatu, dzięki czemu możliwe będzie łapanie ulotnych chwil w zdjęciach. Przycisk „podgłośnij” umieszczony na brzegu telefonu lub iPoda spełni funkcję wyzwalacza migawki, jak w aparacie fotograficznym! Oczywiście tylko wtedy, gdy włączona jest funkcja robienia zdjęć. Bezpośrednio w aparacie będzie można dokonać podstawowej korekty zdjęcia.

Poczta została wzbogacona o pełne formatowanie tekstu, więc urozmaicimy nasze teksty poprzez wytłuszczenia i kursywy, akapity i wcięcia tekstu. Ważne wiadomości email łatwo będzie oflagować.

Niezależność od komputera -do skonfigurowania iPhone’a, iPada i iPoda touch nie będzie potrzebne połączenie z komputerem. Aktywacja i ustawienie urządzenia oraz ściąganie aktualizacji bezpłatnego oprogramowania iOS możliwe będą do wykonania bezprzewodowo. Żadna aplikacja nie będzie wymagała łączności czy synchronizacji z wersją desktopową. .

Nowe Game Center – otrzymało kilka nowoczesnych funkcji znanych z konsol, w tym punktację, dostęp do kont znajomych i zdjęcie w profilu gracza. Gry będzie można ściągać bezpośrednio do Game Center.

AirPlay Mirroring dla iPada 2 – dzięki niej będzie można bezprzewodowo przesłać obraz wyświetlany na tablecie iPad2 do telewizora HDTV poprzez AppleTV. Obraz na ekranie telewizora będzie dokładnie odwzorowany z obrazu na tablecie nawet, gdy obrócimy iPada z widoku portretowego do krajobrazowego lub przybliżając i oddalając zdjęcia.

iOS 5 w wersji beta jest aktualnie dostępny dla programistów, dla pozostałych zainteresowanych system iOS 5 będzie dostępny oczywiście za darmo jesienią tego roku. System będzie kompatybilny z urządzeniami iPhone 4 i 3GS, iPad i iPad2 oraz iPodem touch 3 i 4 generacji.

(Apple)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>