PlayStation Vita oficjalną nazwą platformy nowej generacji urządzeń do przenośnej rozrywki Sony

sony-psvita
Na targach E3 firma Sony Computer Entertainment Inc. ogłosiła, że PlayStation Vita (PS Vita) (seria PCH-1000) jest oficjalną nazwą platformy nowej generacji urządzeń do przenośnej rozrywki. System PS Vita pojawi się na światowych rynkach pod koniec roku 2011, w sugerowanej cenie detalicznej 249 EUR za model z łącznością bezprzewodową i 299 EUR za model z łącznością bezprzewodową/3G.
Słowo „vita”, oznaczające po łacinie „życie”, wybrano jako najbardziej odpowiednią nazwę dla nowej generacji urządzeń do przenośnej rozrywki. Wynika to z faktu, że urządzenie to stanowi rewolucyjne połączenie bogactwa gier i możliwości kontaktów społecznościowych, osadzonych w kontekście świata rzeczywistego, zaś firma SCE dąży do przekształcenia każdego aspektu codziennego życia użytkownika w rozrywkę i okazję do zabawy.

PS Vita wyposażony jest we wspaniały, 5-calowy ekran wielodotykowy OLED (organic light emitting diode) służący za przedni wyświetlacz oraz w wyjątkowy panel wielodotykowy z tyłu.

Połączenie przedniego ekranu dotykowego i tylnego panelu dotykowego powoduje, że PS Vita umożliwia nowe sposoby rozgrywki niespotykane dotąd w innych urządzeniach, pozwalając graczom na bezpośrednią interakcję z grami w trzech wymiarach, poprzez ruchy palcami naśladujące dotykanie, chwytanie, śledzenie, pchanie i ciągnięcie.

System PS Vita wyposażony jest w dwa drążki analogowe, co powoduje, że jest to platforma dla szerokiej gamy rozmaitych gatunków gier w wersji przenośnej, takich jak strzelanki, gry akcji czy bijatyki.

Firma SCE Worldwide Studios planuje premiery nowych, atrakcyjnych gier, takich jak Uncharted Golden Abyss, Little Deviants, Everybody’s Golf (tytuł roboczy), Reality Fighters (tytuł roboczy), Hustle Kings, ModNation Racers (tytuł roboczy), Wipeout 2048 (tytuł roboczy) czy Super Stardust Delta. Również wielu innych twórców i wydawców gier przedstawi materiały, których stworzenie możliwe jest wyłącznie w systemie PS Vita.

Dzięki łączności bezprzewodowej oraz 3G, a także licznym aplikacjom, PS Vita da użytkownikom nieskończone możliwości spotykania się, łączenia, odkrywania, udostępniania i zabawy ze znajomymi niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.

27 stycznia 2011 firma SCE przedstawiła pierwszą aplikację na system PS Vita, „W pobliżu”, która będzie fabrycznie w nim zainstalowana. Dzięki niej będzie można odkryć, w jakie gry grają lub niedawno grali znajdujący się w pobliżu użytkownicy PS Vita, a także udostępnić im informacje o własnych grach. „W pobliżu” oferuje także funkcje gier oparte na lokalizacji, takie jak „wręczanie prezentów” polegające na uzyskaniu przez gracza dostępu do wirtualnych przedmiotów związanych z grą udostępnionych przez innych użytkowników poprzez rejestrowanie się w lokalizacjach geograficznych odwiedzanych przez inne osoby.

Przedmiotami wirtualnymi mogą być materiały odblokowane w grach, takie jak kostiumy dla postaci, bronie i skarby. Udostępnianie ich między graczami tworzy wyjątkowy wymiar w rozrywce przenośnej oferowanej przez PS Vita, ułatwiając nawiązywanie kontaktów towarzyskich w społeczności PS Vita.

Dodatkowo PS Vita będzie mieć fabrycznie zainstalowaną nową aplikację o nazwie „Party”. „Party” to innowacyjna aplikacja do przenośnych systemów rozrywkowych, dzięki której można korzystać z czatów głosowych lub tekstowych nie tylko w trakcie gry online, ale także wtedy, gdy użytkownicy grają w różne gry lub korzystają z różnych aplikacji, takich jak przeglądarki internetowe.

Dzięki aplikacji „Party”, oferującej nową formę sieci społecznościowej, oraz „W pobliżu”, pozwalającej użytkownikom na udostępnianie informacji o swoich grach innym osobom, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, można znacząco poszerzyć granice komunikacji interaktywnej.

W urządzeniu zainstalowana też będzie aplikacja szkoleniowa o nazwie „Welcome Park”, mająca na celu zapoznanie użytkowników z całkowicie nowym interfejsem systemu PS Vita, obejmującym przedni ekran dotykowy i tylny panel wielodotykowy. Grając w „Welcome Park”, użytkownicy szybko opanują wykorzystywane w systemie PS Vita ruchy palcami w trzech wymiarach.

Przed zbliżającą się premierą urządzenia firma SCE będzie aktywnie promować system PS Vita jako platformę nowej generacji rozrywki przenośnej i dążyć do powiększenia rynku przenośnej rozrywki.

Informacje o systemie PlayStation®Vita

Nazwa platformy: PlayStation®Vita
Numer modelu: seria PCH-1000
Procesor: ARM® Cortex™-A9 core (4 rdzenie)
Karta graficzna: SGX543MP4+
Wymiary zewnętrzne: ok. 182,0 x 18,6 x 83,5 mm (szer. x wys. x gł.) (tymczasowo, bez uwzględnienia najbardziej wystających elementów)
Ekran (ekran dotykowy):
- 5 cali (16:9), 960 x 544, ok. 16 milionów kolorów, OLED
- ekran wielodotykowy (pojemnościowy)
Tylny panel dotykowy: panel wielodotykowy (pojemnościowe)
Kamery:
- przednia kamera
- tylna kamera
- prędkość klatek: 120 kl./s w rozdzielczości 320×240 (QVGA), 60 kl./s w rozdzielczości 640×480 (VGA)
- rozdzielczość: maks. 640×480 (VGA)
Dźwięk:
- zintegrowane głośniki stereofoniczne
- zintegrowany mikrofon
Czujniki:
- sześcioosiowy system wykrywania ruchu (trójosiowy żyroskop, trójosiowy akcelerometr)
- trójosiowy kompas elektroniczny
Lokalizacja:
- zintegrowany moduł GPS (tylko w modelu 3G/bezprzewodowym)
- obsługa bezprzewodowych usług lokalizacyjnych
Przyciski/przełączniki:
- przycisk PS
- przycisk zasilania
- przyciski kierunkowe (góra/dół/prawo/lewo)
- przyciski akcji (Trójkąt, Kółko, Krzyżyk, Kwadrat)
- przyciski boczne (prawy/lewy)
- prawy drążek, lewy drążek
- przycisk START, przycisk SELECT
- przyciski głośności (+/-)
Komunikacja bezprzewodowa:
- łączność z siecią komórkową (tylko w modelu 3G/bezprzewodowym)
- IEEE 802.11b/g/n (n = 1×1)(Wi-Fi) (tryb Infrastruktury/Ad Hoc)
- Bluetooth® 2.1+EDR (A2DP/AVRCP/HSP)
Gniazda/porty:
- gniazdo kart PlayStation®Vita
- gniazdo kart pamięci
- gniazdo karty SIM (tylko w modelu 3G/bezprzewodowym)
- port uniwersalny (przesył danych przez USB, DC IN, dźwięk [Stereo Out/Mono In], szeregowy przesył danych)
- gniazdo słuchawek (minijack stereo) (do dźwięku [Stereo Out/Mono In])
- port akcesoriów
Zasilanie:
- wbudowany akumulator litowo-jonowy,
- zasilacz sieciowy
Obsługiwane formaty AV:
- muzyka: MP3 MPEG-1/2 Audio Layer 3、MP4 (MPEG-4 AAC)、WAVE (Linear PCM)
- wideo: MPEG-4 Simple Profile (AAC)、H.264/MPEG-4 AVC Hi/Main/Baseline Profile (AAC)
- zdjęcia: JPEG (Exif 2.2.1), TIFF, BMP, GIF, PNG

 

(Playstation)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>