Google prezentuje Chromebooki Acera i Samsunga

Firma Google po niemal 2 latach od oficjalnej premiery własnego systemu operacyjnego Chrome OS wprowadza na rynek pierwsze netbooki marki Samsung i Acer oparte na tym systemie. Chromebooki bo tak będą się nazywać netbooki
z systemem operacyjnym Chrome OS zdaniem firmy Google mają odpalać się w 8 sekund, a ich bateria ma wystarczyć na całodzienne surfowanie w sieci.
Zaprezentowane przez Google chromebooki to Samsung Series 5 Chromebook oraz Acer Chromebook.


Samsung Series 5 Chromebook wyposażono w ekran o przekątnej 12,1 cali i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, natomiast model Acera, nazwany po prostu Acer Chromebook, wyposażono w ekran 11,6-calowy, pracujący w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Poza ekranami o innych proporcjach, specyfikacja urządzeń jest w dużej mierze identyczna, i obejmuje:

dwurdzeniowy procesor Intel Atom N570 o taktowaniu 1,66 GHz
zintegrowany układ graficzny
2 GB pamięci operacyjnej DDR3 memory
16-gigabajtowy dysk SSD
modem 3G (u Samsunga jako opcja)
kartę WiFi
uniwersalny czytnik kart pamięci
kamerę internetową
wielodotykowy touchpad
klawiaturę z układem specyficznym dla Chrome OS (klawisz wyszukiwania, zamiast Caps Locka)
dwa porty USB 2.0
wyjście HDMI (u Acera)
wyjście mini-VGA (u Samsunga)

Masa urządzeń to 1,34 kg w przypadku Acera, i 1,48 kg – w przypadku chromebooka Samsunga.
Chrome OS razem z dedykowanym chromebookami zadebiutuje 15 czerwca.

W ofercie Google dostępne będą dwa chromebooki, każdy w dwóch wersjach – z modemem 3G lub w bez (tylko Wi-Fi). Różnią się od siebie designem i wielkością matrycy, sprzętowo mamy do czynienia z identyczną platformą intela opartą na dwurdzeniowym budżetowym procesorze Intel Atom N570 1,66 GHz.

Acer Chromebook, to 11,6-calowy ekran o rozdzielczości 1366×768. Rozwiązanie dla mobilnych, którzy szukają czegoś niewielkiego. Netbook waży 1,34kg i pozwoli na 6 godzin pracy. Pamięć masowa, to 16 GB dysk SSD, do tego dochodzi czytnik kart pamięci 4-in-1. Jeśli chodzi o interfejsy – bez rewelacji 2xUSB 2.0 i HDMI. Chromebook oferuje 1,3 Mpx kamerę Acer Crystal Eye.

Samsung Chromebook (Series 5), ma większy ekran 12,1 cala, który jednak oferuje niższą rozdzielczość 1280×800. Sprzętowo jest identyczny, łącznie z 16 GB dyskiem SSD, czytnikiem kart pamięci i dwoma portami USB 2.0. Zabrakło interfejsu HDMI. Zamiast niego mamy tu nietypowe (znane między innymi z pecetów Apple) złącze mini-VGA. Laptop waży 1,48 kg, dzięki większej baterii oferuje 8,5 godziny pracy.

[Google]

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>