Apple Mac OS X Lion od dziś dostępny w Mac App Store

System operacyjny Apple Mac OS X Lion

Mac OS X Lion, czyli następca systemu Snow Leopard zapowiedziany 6 czerwca 2011 na konferencji WWDC, od dzisiaj dostępny jest do pobrania w Mac App Store. Mac OS X w wersji 10.7 jest już ósmym wcieleniem systemu operacyjnego Apple dla komputerów Mac. Zobacz jakie nowe funkcje oferuje.

Zrzut z ekranu systemu operacyjnego Apple Mac OS X Lion
System oferuje ponad 250 nowych funkcji, które w znaczny stopniu zmieniają sposób interakcji użytkownika z komputerem Mac. Wśród nich najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej wersji obejmują:

Gesty Multi-Touch

Dzięki nim wszystkie czynności są bardziej intuicyjne i bezpośrednie. Efektem ich wprowadzenia do systemu OS X Lion jest  jeszcze większy komfort korzystania z komputera. System OS X płynniej i bardziej realistycznie reaguje na gesty, co jest szczególnie widoczne przy przewijaniu z efektem elastycznego odbicia od końca strony, przy powiększaniu stron i obrazów oraz przechodzeniu naprzód i wstecz w trybie pełnoekranowym.

Aplikacje pełnoekranowe

W całym systemie OS X Lion można wyświetlać aplikacje na pełnym ekranie i wykorzystać każdy cal monitora. Jednocześnie można korzystać z wielu aplikacji na pełnym ekranie oraz z wielu aplikacji w oknach o standardowym rozmiarze. Ułatwione też jest przełączanie między widokiem na pełnym ekranie i widokiem biurka.

Mission Control

Mission Control stanowi połączenie aplikacji pełnoekranowych, funkcji Dashboard, Exposé i Spaces. Jest to nowe rozwiązanie, które prezentuje wszystkie uruchomione okna i aplikacje „z lotu ptaka”. Wystarczy proste machnięcie na gładziku, a z biurka wyrasta Mission Control. Mission Control to swoiste centrum dowodzenia systemem: to tutaj masz pełen obraz sytuacji i właśnie stąd możesz wszędzie przejść.

Launchpad

Launchpad to nowy ekran początkowy dla wszystkich aplikacji na komputerze Mac. Jest wyświetlany na pełnym ekranie po kliknięciu ikony Launchpad w Docku. Otwarte okna znikają, a zastępuje je widok wszystkich aplikacji na pełnym ekranie. W tym obszarze możesz dowolnie ustawiać aplikacje, grupować je w folderach lub z łatwością usuwać. Każda aplikacja pobrana z serwisu Mac App Store automatycznie pojawia się w Launchpadzie, gdzie oczekuje na uruchomienie.

Resume

Aplikacje, które zamykasz, otworzą się w miejscu, w którym zostały zamknięte — i nie będzie już trzeba zaczynać od początku. Instalując uaktualnienia oprogramowania, nie trzeba już zapisywać wyników pracy, zamykać aplikacji i tracić czasu na ponowne otwieranie i konfigurowanie wszystkiego od początku. Dzięki Resume można uaktualnić oprogramowanie i wrócić dokładnie do stanu, w którym praca została przerwana — zachowując wszystkie otwarte okna aplikacji.

Auto Save, czyli automatyczny zapis

Funkcja ta sprawia, że użytkownik nie musi już martwić się zapisywaniem wyników pracy lub, że coś straci zamykając aplikację. Auto Save zapisuje wszelkie zmiany w tle więc użytkownik może pracować bez przerw i zakłóceń. Automatyczne zapisywanie w systemie Lion odbywa się bezpośrednio do pliku, nad którym trwają prace — a zatem na komputerze Mac zawsze istnieje tylko jedna kopia dokumentu.

Versions

Versions to nowa funkcja, która prezentuje historię dokumentów, zapisuje obrazy stanu i wyświetla je obok najnowszych wersji, tworząc z nich łatwą do przeglądania oś czasu. Za pomocą tej funkcji możesz przeglądać wcześniejsze postacie dokumentów, przywracać poprzednie wersje oraz kopiować i wklejać ze starych wersji do nowych.

AirDrop

Za pomocą AirDrop można rozsyłać pliki bezprzewodowo nawet bez łączności Wi-Fi. Wystarczy kliknąć ikonę AirDrop na pasku bocznym Findera, a Mac automatycznie wykryje innych użytkowników AirDrop w promieniu 10 metrów. Aby udostępnić plik, po prostu przeciągnij go do nazwy wybranego użytkownika. Po zaakceptowaniu udostępniania plik — w postaci zaszyfrowanej — zostanie przesłany bezpośrednio do folderu pobranych rzeczy drugiego użytkownika.

Mail

OS X Lion to rewolucja w dziedzinie poczty elektronicznej. Po uruchomieniu Mail na całym ekranie pojawia się widok zawierający wiadomość pełnej wysokości oraz listę wiadomości z wycinkami tekstu. Po wybraniu funkcji Conversations pojawia się wątek w postaci eleganckiej osi czasu z poszczególnymi wiadomościami w postaci, w jakiej zostały wysłane, ale bez niepotrzebnych powtórzeń tekstu. Mail udostępnia również sugestie i tokeny wyszukiwania, które ułatwiają znajdowanie wiadomości. A nowy pasek ulubionych zapewnia łatwy dostęp do najczęściej używanych folderów.

Lion Server

OS X Lion Server udostępnia pełną gamę udoskonaleń i rozszerzeń, które zapewniają większą kontrolę nad serwerem Mac i użytkownikami, którzy uzyskują do niego dostęp. Aplikacja Server — nowość w systemie Lion Server — przynosi asystenta ustawień, który prezentuje poszczególne kroki procesu konfigurowania serwera. Dzięki niemu każdy użytkownik może przekształcić dowolny komputer Mac w serwer. Profile Manager umożliwia zdalne zarządzanie komputerami z systemem Lion oraz urządzeniami z systemem iOS, takimi jak iPad i iPhone. Możliwe jest nawet bezprzewodowe przesyłanie uaktualnień do użytkowników za pomocą technologii Push. Lion Server oferuje również funkcje udostępniania plików na iPada; zawiera rozszerzenia serwera Wiki, serwera iCal i serwera Mail; a ponadto wbudowany interfejs sieci Xsan

FaceTime

Nowy widok pełnoekranowy nadaje wideorozmowom FaceTime ich własną, szczególną perspektywę. Możesz przełączać się między rozmową a innymi aplikacjami, pozostając w trybie pełnoekranowym. FaceTime for Mac obsługuje rozmowy wideo w jakości HD, o rozdzielczości do 720p. Wystarczy komputer Mac z wbudowaną kamerą FaceTime HD, by rozmowa wideo stała się jeszcze bardziej realistyczna. Wideorozmowy automatycznie przełączają się z układu poziomego do pionowego i z powrotem, w zależności od orientacji urządzenia mobilnego, z którym prowadzona jest rozmowa. Orientację można także zmienić ręcznie.

Książka adresowa

Książka adresowa teraz prezentuje się inaczej. Kontakty można przeglądać w przejrzystym układzie, bez paska bocznego i paska stanu. Podczas przewijania na liście kontaktów wyświetlane są linie podziału alfabetycznego, które ułatwiają orientację. Książka adresowa wspomaga synchronizację z kontaktami Yahoo. oraz umożliwia przypisanie zdjęcia do imienia lub nazwiska, aby błyskawicznie odszukać daną osobę. Pozwala również użyć zdjęcia z iPhoto jako „twarzy kontaktu”. Wystarczy kliknąć dwukrotnie pustą ramkę zdjęcia lub istniejące zdjęcie kontaktu na dowolnej karcie. Rozmowę FaceTime można nawiązać wprost z Książki adresowej. W tym celu wystarczy kliknąć adres e-mail i wybrać opcję FaceTime.

Mac OS X Lion dostępny jest w Mac App Store jako upgrade do wersji 10.6.6 Snow Leopard w cenie 23,99 €. Dla wszystkich, którzy zakupili swoje komputery Mac po 6 czerwca 2011r. OS X Lion jest bezpłatny. Aby móc dokonać uaktualnienia użytkownik Mac musi mieć procesor Intel Core 2 Duo, Core i3, Core i5, Core i7 lub Xeon oraz minimum 2GB pamięci operacyjnej RAM i 7GB wolnej przestrzeni na dysku. Szczegółowy opis nowych funkcji dostępny jest na stronie producenta.

(Apple)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>