Symbian Anna już dostępny do pobrania

Symbian Os logo

Symbian Anna to wyjątkowo zaawansowana aktualizacja platformy Symbian^3, która radykalnie wpływa na zwiększenie funkcjonalności i jakości korzystania z modeli Nokia N8, Nokia C7, Nokia C6-01 i Nokia E7. Dotychczas nowym systemem mogli się cieszyć tylko kupujący najnowsze smartfony Nokii, od wczoraj aktualizacja została udostępniona dla wszystkich, także w Polsce. Jakie zmiany przynosi nowy system?

Nowy interfejs użytkownika, pionowa, wirtualna klawiatura QWERTY, podzielony ekran do wiadomości, najnowsza wersja map, ulepszona przeglądarka internetowa oraz zwiększone bezpieczeństwo to tylko niektóre z ulepszeń, z których będą mogli korzystać użytkownicy. Zachęcam do obejrzenia filmików z dokładną prezentacją.

Nowy interfejs użytkownika

Symbian Anna nadaje nowego, świeżego stylu modelom Nokia N8, Nokia C7, Nokia C6-01 i Nokia E7 dzięki nowej stylistyce ikon i zwiększeniu użyteczności przy korzystaniu z kilku aplikacji jednocześnie. Pisanie na ekranie dotykowym jest jeszcze łatwiejsze, widok podzielonego ekranu umożliwia czytanie wiadomości, oglądanie stron internetowych, kontaktów lub maili i jednoczesne pisanie na wirtualnej klawiaturze QWERTY – dostępnej teraz także w trybie pionowym;

Mapy i nawigacja

Symbian Anna zawiera ulepszoną aplikację mapową w wersji SR6 z udoskonaloną funkcją wyszukiwania, nowymi trasami transportu publicznego i możliwością meldowania się za pomocą ulubionych portali geo-społecznościowych, takich jak np. Facebook.

Szybsza przeglądarka

Szybsza, przyjazna w obsłudze przeglądarka umożliwia natychmiastowe ładowanie się stron i ulepszone narzędzia nawigowania, dzięki czemu łatwiej można odwiedzać ulubione strony będąc z dala od komputera;

Ulepszenie dla użytkowników biznesowych

Symbian Anna zapewnia pełne bezpieczeństwo potrzebne w świecie biznesu poprzez ulepszone kodowanie danych na smartfonach Nokia. Biznesowi użytkownicy modeli Nokia N8, Nokia C7, Nokia C6-01 i Nokia E7 mogą mieć łatwy i bezpieczny dostęp do firmowego intranetu poprzez IPSEC, SSL VPN. Ulepszeniu poddano także funkcję email obejmującą pełną obsługę kalendarza i spotkań.

Near Field Communications (NFC)

Aktualizacja systemu Symbian Anna uaktywnia także chipset NFC w modelu Nokia C7 i Nokia Oro tak, aby użytkownicy mogli połączyć swoje smartfony i dzielić się kontaktami, zdjęciami, filmami wideo oraz grać w gry. Dzięki temu możliwe jest łączenie się z akcesoriami obsługującymi technologię NFC oferowanymi przez Nokia oraz inne firmy oraz płatności zbliżeniowe.


Deweloperzy aplikacji mogą korzystać z nowych technologii: Flashlite 4, Java Runtime 2.2, Qt Mobility 1.1 oraz Qt 4.7

Aktualizacja do systemu Symbian Anna możliwa jest w dwoma sposobami. Poprzez podłączenie smartfonu Nokia do komputera z zainstalowaną najnowszą wersją aplikacji Ovi Suite (wersja 3.1.1.) lub poprzez aplikację SW Update zainstalowaną w urządzeniu. Z racji tego, że aktualizacja w trybie OTA (over-the-air) wymaga przesłania sporej ilości danych, Nokia zaleca tę opcję tylko dla osób będących w zasięgu dobrze działającej sieci Wi-Fi. Pozostałym użytkownikom zaleca się aktualizację poprzez pakiet Ovi Suite i peceta.

Właściciele modeli X7, E6 lub Nokia 500 nie muszą się martwić o aktualizację, ponieważ Symbian Anna jest już w ich telefonach.
Użytkownicy takich modeli jak: Nokia C7, N8, C6-01 i E7 mogą sprawdzić czy mają już zainstalowany Symbian Anna wpisując na klawiaturze telefonu *#0000#.

Wraz z udostępnieniem aktualizacji systemu Symbian, Nokia zapowiada jego dalszy rozwój, którego dowodem będzie wprowadzenie kolejnych 10 modeli w ciągu następnych 12 miesięcy i dostarczanie aktualizacji systemu co najmniej do 2016 roku.

(Nokia)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>