iPhone 4S oficjalnie zaprezentowany

Apple iPhone 4S

Apple oficjalnie zaprezentował następcę iPhone’a 4. Nie jest to jednak iPhone 5 jak zapowiadało wiele serwisów technologicznych, a ulepszona wersja iPhone’a 4 o nazwie 4S. Co oferuje nam nowy smartfon Apple’a?

Apple iPhone 4S z zewnątrz wygląda niemal identycznie jak jego poprzednik. Obudowa telefonu to także niezwykle estetyczne połączenie aluminium i szkła. Smartfon posiada takie same wymiary jak iPhone 4 (115.2×58.6×9.3 mm) i waży 140 gram. Bez zmian jest także 3,5-calowy wyświetlacz Retina pracujący w rozdzielczości 640 x 960 pikseli.

Dopiero wnętrze urządzenia przynosi dosyć rewolucyjne zmiany.

iPhone 4S wyposażony jest w układ Apple A5 znajdujący już swoje zastosowanie w iPadzie 2. Jednostka do swojej pracy wykorzystuje dwurdzeniowy procesor (CPU) oraz dwurdzeniowy układ graficzny (GPU). Zdaniem producenta, nowy smartfon jest dwukrotnie szybszy od poprzednika, a wydajność grafiki zwiększyła się aż 7-krotnie.

Nowy iPhone posiada usprawniony system łączności. W jego wnętrzu znajdują się dwie anteny odpowiedzialne za odbieranie i nadawanie sygnału co znacznie poprawia jakość połączeń. iPhone 4S pozwala na osiągnięcie szybkości do 14,4 Mb/s dzięki łączności HSDPA.

Znacznemu upgradowi poddano aparat zlokalizowany w tylnej części obudowy. Wewnątrz umieszczono sensor CMOS o rozdzielczości 8 Mpix pozwalający na zapisywanie zdjęć w rozdzielczości 3264 x 2448 pikseli. Aparat zbudowany został z 5 soczewek i pozwala robić zdjęcia z przysłoną o jasności 2,4f.

iPhone 4S posiada funkcję nagrywania filmów w standardzie 1080p wraz ze stabilizacją obrazu i redukcją szumów. Całość w połączeniu ze świetnie zapowiadającą się optyką powinna przełożyć się na rejestrację filmów w ponadprzeciętnej jakości.

W porównaniu ze starszą wersją iPhone’a, 4S otrzymał udoskonaloną baterię, która pozwoli na znacznie dłuższy czas pracy. Według Apple wytrzyma ona:

 • 8 godzin rozmów w Sieci 3G
 • 12 godzin rozmów w Sieci 2G
 • 6 godzin surfowania w Internecie za pomocą sieci 3G
 • 9 godzin surfowania w Internecie za pomocą sieci WiFi
 • 10 godzin odtwarzania filmów
 • 40 godzin odtwarzania muzyki

Największą nowość w oprogramowaniu iPhone’a 4S stanowi technologia Siri umożliwiająca sterowanie smartfonem za pomocą głosu. Siri to oprogramowanie przypominające sztuczną inteligencję. Udziela odpowiedzi na zadane pytania i wykonuje określone komendy. Za pomocą aplikacji użytkownik może sprawdzić pogodę, ustawić budzik czy odszukać interesującą lokalizację na mapie. Zamiast wpisywania na klawiaturze wystarczy powiedzieć polecenie do wykonania przez iPhone’a, który przekonwertuje nasze słowa w tekst pisany.  Funkcja ta umożliwi dosłownie „pisanie głosem” wiadomości sms, notatek czy przeszukiwanie internetu, a nawet aktualizację statusu na portalach społecznościwych.

Siri obsługuje język angielski, niemiecki i francuski, a do korzystania z usługi konieczne jest połączenie z Internetem. Polscy użytkownicy w tym przypadku mogą  się czuć nieco zawiedzeni. Niewątpliwą wadą urządzenia jest też  jest czas czuwania, który w porównaniu do iPhona 4 zmniejszy się aż o 100 godzin. Oznacza to niestety częstsze korzystanie z ładowarki niż dotychczas.

Specyfikacja techniczna iPhone’a 4S obejmuje:

 • system iOS 5
 • 3,5-calowy ekran IPS 640 x 960 pikseli (326 ppi)
 • aparat 8 Mpix z diodą LED
 • nagrywanie wideo w 1080p z prędkością 30 klatek/s
 • przednia kamera VGA
 • dwurdzeniowy układ procesorowy Apple A5
 • WiFi b/g/n
 • Bluetooth 4.0
 • A-GPS, cyfrowy kompas

iPhone 4S dostępny będzie w wersjach z pamięcią wbudowaną o wielkości 16 GB, 32 GB i 64 GB.  iPhone 4S w USA, Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Japonii dostępny będzie w sprzedaży od 14 października. Od 7 października klienci z tych krajów będą mogli go zakupić w systemie przedsprzedaży. Światowa ekspansja smartfona iPhone 4S rozpocznie się  pod koniec października i obejmie kolejne 22 kraje. Wśród nich znajdują się Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luxemburg, Meksyk, Holandia, Norwegia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria. Na próżno szukać wśród tych krajów Polski, gdzie smartfon dotrze dopiero pod koniec grudnia.

 
Apple

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>