Japończycy opracowali niewidzialne szkło

Nippon Electric Glass niewidzialne szkło
Na odbywających się w Jokohamie targach FPD International 2011, japońska firma Nippon Electric Glass zaprezentowała projekt The Invisible Glass, czyli nowy rodzaj szkła, które niemal całkowicie eliminuje efekt odbicia światła od jego powierzchni. Zobacz jak uzyskano efekt „niewidzialnego szkła”.

W standardowym szkle około 92% światła padającego przechodzi przez jego powierzchnię, podczas gdy pozostałe 8% jest odbijane. W rzeczywistości oznacza to, że w standardowej szybie możemy zobaczyć np. swoje lustrzane odbicie co w przypadku komputerów, telewizorów czy telefonów jest szczególnie męczące dla użytkowników.

Niewidizalne szkło opracowane przez  Nippon Electric Glass
Firmie Nippon Electric Glass udało się zredukować odbicie światła od powierzchni szkła poprzez nałożenie po obu jego stronach specjalnego filmu anty-refleksyjnego składającego się z 30 ultracienkich warstw. W efekcie uzyskano szkło odbijające zaledwie 0,5% padającego na nie światła.

Invisible Glass sprawia wrażenie, że jest niewidzialne i z pewnością znajdzie zastosowanie w elektronice. Miejmy jednak nadzieję, że nie znajdzie ono powszechnego zastosowania w budownictwie, gdyż w przypadku elementów architektonicznych, takich jak drzwi czy okna mogłoby okazać się to trochę niebezpieczne, jak na poniższym filmie.


(TechOn)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>