Nikon D4 – nowa profesjonalna lustrzanka cyfrowa

Nikon D4
Firma Nikon ogłosiła wprowadzenie na rynek, nowej flagowej lustrzanki cyfrowej dla zawodowych fotografów - Nikon D4. Czy ten majestatyczny sprzęt okaże się godnym nastepcą przełomowego Nikona D3 lub jego odświeżonej wersji w postaci Nikona D3S? Zobaczcie i oceńcie sami.

Profesjonalna lustrzanka Nikon D4
Nikon D4 wyposażony został w nową matrycę CMOS w pełnoklatkowym formacie FX o rozdzielczości 16,2 megapikseli z szybkim odczytem kanałowym. Dzięki temu aparat zapewnia szybkość fotografowania do 11 klatek na sekundę, a więc więcej niż jakakolwiek inna lustrzanka firmy Nikon. Dodatkowo w standardzie oferuje czułość od 100 do 12800 ISO. W ekstremalnie trudnych warunkach oświetleniowych czułość może być w zależności od potrzeb fotografa obniżona do wartości ISO 50 lub podwyższona do ISO 204800.

Nikon D4 z ekranem LCD o przekątnej 3,2 cala

Nikon D4 został wyposażony w precyzyjny wyświetlacz LCD, o przekątnej 8 cm (3,2 cala), szerokim kącie oglądania i rozdzielczości ok. 921 tys. punktów, z automatyczną kontrolą jasności. Jasność wyświetlacza LCD jest ponadto automatycznie dostosowywana do warunków otoczenia. Aby ułatwić użytkownikom weryfikację ustawień ostrości, obrazy można powiększać podczas odtwarzania aż 46-krotnie.

Nikon D4 umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD (1080 p) z prędkością 30, 25 i 24 klatek na sekundę, z opcjonalnymi prędkościami 60, 50, 30 i 25 klatek na sekundę przy rozdzielczości 720 p. Ujęcie filmowe może mieć długość niemal 30 minut (ok. 29 min. 59 s). Nagrywanie w trybie Full HD (1080 p) może odbywać się zarówno w formacie FX, jak i DX, a także w natywnym formacie Full HD (1920×1080 pikseli).

Dzięki opracowanemu przez firmę Nikon mechanizmowi obróbki obrazu EXPEED 3 nowej generacji, aparat D4 z łatwością radzi sobie z przetwarzaniem dużych ilości danych, zapewniając przy tym szybkość i jakość wymagane przez profesjonalistów. Zupełną nowością jest natomiast mierzący światło sensor RGB liczący 91000 pikseli. Dzięki niemu lepiej działa śledzenie 3D i wykrywanie twarzy, nawet podczas korzystania z tradycyjnego wizjera optycznego.

Nikon D4 z mikrofonem zewnętrznym

Specyfikacja D4 obejmuje też usprawniony system autofokusa Nikon Multi-CAM 3500FX. System ten umożliwia ręczne wybranie pojedynczych pól ostrości lub automatyczny wybór odpowiedniego pola spośród 9, 21 lub 51 punktów. Moduł czujnika został więc znacznie ulepszony i w połączeniu z algorytmami istotnie poprawiają czułość podczas robienia zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych, pracując nawet w warunkach do -2 EV, a  spośród 51 punktów 11 to punkty krzyżowe.

Nikon D4 pełnoklatkowa lustrzanka

Nikon D4 oferuje sprawne działanie 11 środkowych czujników AF, nawet gdy wartość maksymalnego otworu względnego używanej optyki wynosi f/8. Jest to duży atut w przypadku fotografii sportu i fotografii przyrodniczej, ponieważ umożliwia stosowanie np. obiektywu 600 mm f/4 AF-NIKKOR z dwukrotnym telekonwerterem NIKKOR wraz z szybkim autofokusem. Jeśli łączna wartość maksymalnego otworu względnego używanej optyki mieści się w zakresie od f/5,6 do f/8, można efektywnie korzystać nawet z piętnastu centralnych czujników autofokusa, z których dziewięć to czujniki krzyżowe.

Urządzenie oferuje standardowy cykl eksploatacji obejmujący 400000 wyzwoleń, zakres czasów otwarcia migawki od 1/8000 do 30s i synchronizację błysku do 1/250s. Inteligentna, samodiagnozująca się migawka z kompozytu z włókien kewlarowych i węglowych oraz zespół napędowy zmniejszają pobór mocy podczas nagrywania filmów przy stale otwartej migawce.

Nikon D4 z wejściem HDMI

Nikon D4 został wyposażony w dwa gniazda kart pamięci. Jedno dla szybkich kart CF (UDMA 7)  i jedno dla szybkich i pojemnych kart XQD. Potężny system sterowania i transmisji danych zapewnia  szybsze i łatwiejsze przesyłanie plików w sieci przewodowej i bezprzewodowej LAN. Ponadto, po raz pierwszy złącze kablowe LAN zostało umieszczone w obudowie aparatu.

Nikon D4 to niewątpliwie najgorętsza premiera początku nowego roku. Miłośnicy marki na następcę Nikona D3s musieli czekać prawie półtora roku. Nieoficjalnie mówi się, że na półki sklepowe Nikon D4 ma trafić 16 lutego w cenie około 21 000 zł.

(Nikon)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>