Humanoidalny robot ASIMO zadebiutuje w Polsce


Już 28 maja tego roku, podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, będziemy świadkami polskiego debiutu ASIMO, jednego z najbardziej zaawansowanych robotów humanoidalnych na świecie, stworzonego przez firmę Honda.


Model Robota ASIMO, który zostanie zaprezentowany w Polsce jest kulminacją dwóch dekad badań inżynierów Hondy nad humanoidalną robotyką. ASIMO mierzy 130 cm wzrostu i waży 54 kg. Może pracować, chodzić po nierównych stokach i powierzchni. Sprawnie wchodzi po schodach i porafi chwytać przedmioty. ASIMO może również zrozumieć i odpowiedzieć na proste polecenia głosowe. ASIMO jest w stanie rozpoznać twarze wybranej grupy osób. Wykorzystując kamery jako swoje oczy, ASIMO może stworzyć sobie mapę otoczenia i rejestracji obiektów stacjonarnych. ASIMO może także unikać przeszkód w ruchu, poruszających się w jego środowisku.

 

 

Oprócz wielu innych umiejętności, robot potrafi teraz przewozić przedmioty wózkiem, biec po linii prostej z prędkością 6 km/h, biegać po okręgu, a nawet kopać piłkę.

Honda ASIMO jest częścią programu badań firmy nad zagadnieniami z zakresu robotyki i mobilności człowieka. Jego historia rozpoczęła się wiele lat temu, przy czym pierwszy eksperymentalny robot Hondy o nazwie E0 (zero) wykonał swoje pierwsze kroki w roku 1986. Od tamtego czasu dokonał się ogromny postęp w pracach nad umiejętnościami robota i powstało kilka kolejnych jego wersji.

Pierwsze modele (E1, E2, E3) skupiały się na rozwoju układu ruchowego, aby robot w jak najbardziej zbliżony sposób symulował sposób chodzenia człowieka. Następna seria modeli (E4, E5, E6) skupiona była na stabilizacji ruchowej i umiejętności wchodzenia po schodach. Następnie dodano głowę, ciało i ręce aby poprawić balans i dodać funkcjonalność.

Pierwszy humanoidalny robot Hondy-P1 był dosyć toporny i mierzył 191cm wzrostu i ważył 175 kg. Modelowi P2 dodano bardziej przyjazny wygląd zewnętrzny i udoskonalono funkcję chodzenia po schodach i wspinania oraz bezprzewodowe automatyczne poruszanie. Mierzył 182cm wzrostu i ważył 210kg. Był pierwszym humanoidalnym robotem samoregulującym i poruszającym się w realistyczny sposób. Zadebiutował w grudniu 1996 r. Model P3 był jeszcze bardziej kompaktowy, mierzył 160cm i ważył 130 kg.

(Honda)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>