Aplikacja Google Wallet, czyli portfel w telefonie


Niedługo po tym jak firma Visa zapowiedziała wprowadzenie cyfrowego portfela, firma Google wspólnie z Citi, Mastercard, First Data i Sprint ogłosiły i zaprezentowały aplikację Google Wallet, która umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu. Jednocześnie firmy wspólnie zaprosiły wszystkie banki, systemy płatności i producentów telefonów komórkowych do dołączenia do ich wspólnej inicjatywy
Nowe rozwiązanie ma wykorzystywać technologię NFC (Near Field Communication). Dzięki temu płatność telefonem będzie ograniczała się jedynie do zbliżenia telefonu do odpowiedniego terminala. Początkowo aplikacja Google Wallet będzie dostępna dla urządzeń z systemem Android, lecz Google stara się nawiązać współpracę z Apple, Microsoftem i RIM.

W komercyjnym użyciu Google Wallet będzie umożliwiał regulowanie płatności poprzez dwa rodzaje rozwiązań. Będzie to technologia PayPass firmy MasterCard i wirtualna karta Google Prepaid. Aplikacja Google Wallet będzie mogła przechowywać dane kilku zapisanych w pamięci kart płatniczych. Wbudowany w telefonie chip NFC lub naklejka posłuży do komunikacji z czytnikiem, który obciąży odpowiednią kartę. Telefony z technologią NFC będą w stanie wykonać to szybciej niż te z naklejką, dzięki pominięciu konieczności przesłania danych pomiędzy wydawcą naklejki a bankiem.

Google Wallet będzie dostępny już tego lata w USA, dla smartfonu Nexus S 4G wyposażonego w NFC, oferowanego w sieci Sprint. Google oczekuje, że powstanie coraz więcej telefonów z NFC, co umożliwi korzystanie w pełni z dobrodziejstw aplikacji. W przyszłości aplikacja Wallet ma zastąpić bilety komunikacji miejskiej czy nawet klucze. Kiedy nowa usługa dotrze do Polski? Na razie nie wiadomo.

(Google)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>