Wynalazki

Japończycy opracowali niewidzialne szkło

Nippon Electric Glass niewidzialne szkło
Na odbywających się w Jokohamie targach FPD International 2011, japońska firma Nippon Electric Glass zaprezentowała projekt The Invisible Glass, czyli nowy rodzaj szkła, które niemal całkowicie eliminuje efekt odbicia światła od jego powierzchni. Zobacz jak uzyskano efekt „niewidzialnego szkła”. Zobacz więcej

PadPivot – uniwersalny stojak do tabletów i smartfonów

PadPivot - stojak do tabletów i smartfonów

PadPivot to obecnie jeden z najlepszych i najbardziej uniwersalnych, mobilnych stojaków do tabletów, czytników e-booków i smartfonów. Dzięki profilowanej podstawie i obrotowej budowie w znaczny sposób zwiększa komfort użytkowania urządzeń mobilnych. Zobacz więcej

Znamy już 25 półfinalistów konkursu Electrolux Design Lab 2011

designlab
W tym roku w gronie 25 półfinalistów międzynarodowego konkursu Electrolux Design Lab 2011 znalazło się aż trzech Polaków!!!

To ogromny sukces młodych projektantów z polskich wydziałów wzornictwa przemysłowego, którzy pokonali 1300 konkurentów z całego świata!!! Tematem przewodnim konkursu była „inteligentna mobilność”. Przedstawione przez uczestników rozwiązania i pomysły, miały bazować na istniejącej technologii oraz brać pod uwagę jak ludzie w przyszłości będą przygotowywać i przechowywać żywność, zmywać naczynia czy sprzątać, zarówno w domu, jak i poza nim.

Wszystkie projekty prezentujemy poniżej. Na początku przedstawiamy Polskie akcenty:

1. Mohe
electrolux-mohe
Projektant: Krzysztof Luchowiec
Szkoła: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Mohe to próżniowe zamknięcie, pojemnik na żywność oraz podgrzewacz do jedzenia w jednym urządzeniu. Wystarczy włożyć jedzenie do specjalnego pojemnika wykonanego z powtórnie przetworzonego materiału i zamknąć je próżniowo za pomocą Mohe. Kiedy otworzymy opakowanie za jakiś czas, pojemnik podgrzeje zawartość. Pojemnik ma specjalną izolację wykonaną z chroniącego ciepło żelu oraz papieru po zewnętrznej stronie. Urządzenie Mohe zasilane jest indukcyjnym akumulatorem wielokrotnego ładowania i potrafi rozpoznać kiedy pojemnik jest otwarty, a kiedy zamknięty i odpowiednio do sytuacji albo wytwarza próżnię, albo podgrzewa jedzenie. Wszystko za pomocą jednego dotknięcia.

elektrolux-mohe

2. Ringoo
electrolux-Ringoo
Projektant: Jacek Chrzanowski
Szkoła: Akademia Sztuki Nowoczesnej im. W. Strzemińskiego w Łodzi

Ringoo to mały okrągły podgrzewacz mikrofalowy przeznaczony do przygotowania gorących napojów, który pozwala zużywać mniej wody i prowadzić bardziej ekologiczne życie. Woda (albo inny płyn służący do przygotowania ciepłego napoju) nalewany przez Ringoo staje się gorący. Proces ten zapobiega marnowaniu się energii, którą trzeba by zużyć podczas gotowania większej ilości wody niż rzeczywiście jest potrzeba do zalania np. kubka herbaty. Ringoo podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury, pozwalając delektować się ulubioną herbatą i świadomością przyczyniania się do ochrony naszej planety.

3. GULL Air Purrifier
electrolux-gull-air-purifier
Projektant: Tomasz Siemek
Szkoła: GWSP – Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

Inspiracją do powstania GULL (pol. mewa) były ptaki i ruch ich skrzydeł. GULL jest efektywnym filtrem powietrza, który oczyszcza powietrze w mieszkaniu. GULL wykorzystując olejek cytrynowy, likwiduje do 99,96% bakterii i zanieczyszczeń powietrza. Pozwala też pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo pozostawia przyjemny lekko cytrynowy zapach w pomieszczeniu. GULL został tak zaprojektowany, aby można go było powiesić na suficie lub postawić w dowolnym miejscu mieszkania. Jest stosunkowo mały, a jego działanie opiera się na energii kinetycznej dostarczanej w trakcie obracania urządzeniem lub poruszania jego skrzydłami.
electrolux-gull-charging

4. Robo TAP Cleaner
electrolux-robo-tap
electrolux-robotap-cleaner

Kraj: South Korea
Projektant: Gyu Ha Choi
Szkoła: Handong Global University

Robo TAP to inteligentny odkurzacz, którego celem jest czyszczenie obszarów wskazanych przez użytkownika. Sterowanie odkurzaczem odbywa się poprzez system IPS. Odkurzacz posiada specjalny pilot, który przymocowany do buta użytkownika wykrywa jego kroki. Dwukrotne tupnięcie na brudnych obszarach skieruje odkurzacz RoboTAP do tego obszaru w celu odkurzenia. Dwa dodatkowe tupnięcia anulują polecenie, a trzy przywrócą standardowy cykl odkurzania. Sprzątanie z tym odkurzaczem będzie niczym stepowanie Freda Astaira.

5. EcoWash Dinner Set
ecowash_dinner_set
Kraj: Nowa Zelandia
Autor: David Stockton
Szkoła: Massey University School of Design

EcoWash Dinner Set to przenośnia zmywarka idealna na piknik. Więcej informacji o tym projekcie można przeczytać tutaj.

6. EMS Cooker
electrolux-ems-cooker
Kraj: Republika Czeska
Projektant: Hrušková Simona
Szkoła: Akademia Sztuk Pięknych, Architektury i Projektowania w Pradze

EMS Cooker to opaska na rękę, która przetwarza energię kinetyczną w energię cieplną do podgrzewania i gotowania jedzenia. Założenie opaski na ręce przekształca energię wytwarzaną przez ciało w ciepło. Opaska może być rozwinięta i używana jako podstawa grzewcza lub owinięta na przykład wokół kubka z kawą lub innym płynem, który chcemy podgrzać. Całkiem sprytny sposób na używanie własnej energii i mobilizację do częstszego ruchu w ciągu dnia.

7. Heat Grenade
electrolux-heat-grenade
Kraj: Nowa Zelandia
Autor: Sam Evans
Szkoła: Massey University

Heat Grenade (pol. granat grzewczy) to świetnie wyglądające przenośne urządzenie grzewcze przeznaczone do użytku w sytuacjach awaryjnych, zasilane przez cienkie jak papier baterie. Baterie te mogą wytwarzać moc i być ładowane z wody wchłanianej z powietrza. Koncept ten zamknięty przypomina aluminiowe jajko. Przyciśnięcie przycisku na górze powoduje jego automatyczne rozłożenie niczym rozkwit pąku kwiatu i zamianę w płytę indukcyjną z czarną powierzchnią szkła oraz panelem sterowania, który wysuwa się z pod niego. Ciężko będzie znaleźć bardziej stylowy zestaw do użytku w sytuacjach awaryjnych.

8. Honeycomb Modular Induction Tiles
electrolux-honeycone
Kraj: Australia
Projektant: Alfred Ching
Szkoła: University of New South Wales

Honeycomb to system modułowej kuchenki indukcyjnej złożony z sześciu ogniw które można ze sobą łączyć w różnych odmianach w zależności od potrzeb. Pilot bezprzewodowo kontroluje ciepło poprzez Bluetooth. Wierzchnia część płytek wykończona jest na wysoki połysk aby dobrze wyglądać w dowolnym miejscu w domu. Płytki zajmują mało miejsca po złożeniu i można łatwo schować, gdy nie są używane.

9. Intelligent Mobility Scale Bag
electrolux-scale-bag
Kraj: Republika Czeska
Autor: Karel Vránek
Szkoła: Akademia Sztuk Pięknych, Architektury i Projektowania w Pradze>

Intelligent Mobility Scale Bag to projekt torby dla ludzi w ciągłym ruchu, który przybiera różne rozmiary i zapewnia wygodne przechowywanie żywności. Kiedy świeci słońce powierzchnia torby wykorzystuje energię słoneczną do ochłodzenia wnętrza torby.

10. Mixer 2050 – Marble
electrolux-mixer

electrolux-Marble-Mixer
Kraj: Brazylia
Autor: Eduardo Nauiack Murara
Szkoła: Universidade Católica Pontificia do Paraná – PUCPR

Swoim wyglądem zestaw Mixer 2050 przypomina piłeczki golfowe umieszczone w misce, jednak w rzeczywistości jest to mikser. Wystarczy umieścić składniki do wymieszania w misce i wrzucić parę piłeczek miksujących, które automatycznie podskakując i wibrując zamieszają zawartość. Wstrząśnięcie kulką ustawia czas mieszania. Mocne jednokrotne wstrząśnięcie doda 1 minutę, a lżejsze 15 sekund. Zestaw został estetycznie wykonany. Trzymanie większej ilości piłeczek w eleganckiej misce może stanowić ciekawe uzupełnienie wystroju nowoczesnej kuchni.

11. Mobile Induction Heat Plate
electrolux-induction-heat-plate
Kraj: Finlandia
Autor: Tommi Moilanen
Szkoła: Aalto Akademia Sztuki i Projektowania

Ta elegancka przenośna płyta indukcyjna to kompaktowe rozwiązanie dla osób w podróży. Można ją umieścić, gdziekolwiek i połączyć z telefonem typu smartphone, aby uzyskać pilot do sterowania temperaturą płyty. Płyta indukcyjna jest błyszcząca i posiada drewnianą rączkę, która ułatwia przenoszenie i przechowywanie. Można ją np. powiesić na ścianie podczas ładowania baterii. Zdecydowanie jest gorąca pod każdym względem!

10. Mobile Kitchen Kit
electrolux-kitchen-kit
Ten przenośny zestaw kuchenny został zaprojektowany tak, aby pomieścić wszystkie niezbędne przyrządy do przyrządzenia ciepłego posiłku w jak najmniejszej przestrzeni.

11. Mywash
electrolux-mywash
Kraj: Australia
Projektant: Saba Zare
Szkoła: University of New South Wales

Mywash to system piorący w którym kosz na bieliznę umieszczony nad pralką, gdy jest pełny automatycznie wpada do bębna piorącego. System ma połączenie z aplikacją na smartfonie, która umożliwia zdalny wybór odpowiedniego programu prania. Proces ten możemy więc kontrolować z dowolnego miejsca w zasięgu sieci.

12. Onda Portable Microwave
electrolux-onda-microwave
Kraj: USA
Projektant: Matthew Schwartz
Szkołoa: California State University Long Beach

Onda Portable Microwave to przenośna kuchenka mikrofalowa.

13.Ozel Kinetic Blender
electrolux-kinetic-blender
Kraj: Malezja
Projektant: Uzair B. Abdul Rashid
Szkoła: Universiti Teknologi MARA

Ozel to kinetyczny blender w którego uchwycie umieszczona jest bateria ładowana kinetycznie przez potrząsanie.

15. Ping Pong
electrolux-pingpong
Kraj: Francja
Projektant: Artur Kenzo
Szkoła: École de Nantes Atlantique Design (Shanghai)

Ping Pong to bezprzewodowy asystent gotowania, który umożliwia optymalizację twojego czasu podczas gotowania. Z jego pomocą można bezpiecznie pozostawić gotowane potrawy w kuchni i wykonywać inne pilne czynności w innym pomieszczeniu. Jego pomoc polega na tym, że czujnik Ping umieszczony na naczyniu wysyła informację o stanie gotowanej potrawy do Ponga, którego zabieramy ze sobą do pokoju by np. czytać książkę. Nie jednemu z Nas przydałby się do gotowania mleka.

16. Portable Washing Machine
electrolux-spot-cleaner
Kraj: Słowacja
Autor: Adrian Mankovecky
Szkoła: Academy of Fine Arts and Design Bratislava

Przenośna pralka to wymarzony przedmiot każdego podróżnika. Ta mieszcząca się w dłoni pralka czyści plamy i odświeża odzież używając technologii negatywnych jonów i pary. Zasilana baterią na kryształy cukru może być używana praktycznie na całym świecie bez zbędnych przejściówek.

17. Ribbon
electrolux-ribbon
Kraj: Australia
Projektant: Enzo Kocak
Szkoła: Monash University

Ribbon to przenośne urządzenie będące jednocześnie płytą grzewczą, ogrzewaczem i ochładzaczem. Unikalny kształt tego urządzenia i elastyczność umożliwiają owinięcie go wokół naczynia wypełnionego jedzeniem lub piciem i jego schłodzenie lub podgrzanie. Czarna strona dostarcza ciepło podczas, gdy biała schładza.

18. Breez Portable Dish Dryer
electrolux-dish-dryer
Kraj: Canada
Projektant: Andrew Parsons
Szkoła: Humber College

Breez to przenośna suszarka do naczyń umożliwiająca szybkie suszenie ręcznie umytych naczyń. Powietrze z niej wydmuchiwane jest z prędkością 644 km/h co pozwala na super szybkie suszeni. Trzeba tylko mocno trzymać suszone naczynia, żeby siłą podmuchu nie wyrwało nam czegoś z rąk.

20. Salvé Bagel Toaster
electrolux-bagel-toaster
Kraj: Canada
Projektant: Kent Madden
Szkoła: Carleton University

Przenośny toster do bajgli, które są niezwykle popularne w USA zasilany jest ekologicznymi bateriami na kryształy cukru lub ładowany indukcyjnie na ceramicznej stacji dokującej.

21. Smoobo Blender
electrolux-smoobo
Kraj: Nowa Zelandia
Projektant: Roseanne de Bruin
Szkoła: Massey University

Rozdrabniacz Smoobo to zabawny i przyjazny do środowiska sposób przygotowania zmiksowanych posiłków. Noże tnące zasilane są bateriami zasilanymi energią kinetyczną w wyniku potrząsania tej gumowej kuli. Produkt jest bezpieczny dla dzieci, które może się  nim bawić przez podrzucanie i turlanie ładując w ten sposób baterie urządzenia.

22. Sous-vide Cell cooker
electrolux-sousvide
Kraj: Węgry
Projektant: Adam Miklosi
Szkoła: Uniwersytet Zachodniowęgierski – Instytut Sztuki Użytkowej

Sous-vide Cellcooker jest inspirowany przez profesjonalny sposób wolnego gotowania jedzenia. Specjalna aplikacja na smartfona pozwala zaplanować menu na tydzień w przód i instruuje użytkownika jakie składniki należy kupić. Składniki są szczelnie zamknięte w plastikowych torebkach i gotowane przez 72h w temperaturze około 60 °C.

23. Take-away Steward
electrolux-steward
Kraj: China
Projektant: Qin Haitao Qin
Szkoła: Liaoning University of Technology

Steward to system skrzynki pocztowej zaprojektowany specjalnie do odbioru i przechowywania zamówionego jedzenia. Skrzynka pokryta jest panelem słonecznym, który zapewnia energię do wytworzenia optymalnej temperatury przechowywania dostarczonego jedzenia.

24. Wave
electrolux-wave
Kraj: Korea Południowa
Projektant: Kim Min Seok
Szkoła: Seoul National University of Technology & Science

Wave to asystent prania, który pozwala zidentyfikować plamy, wykonać ich pranie wstępne oraz komunikuje się z pralką w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów prania przy minimalnym zużyciu wody i środków piorących. Czujnik zanieczyszczenia określi co powinno być zrobione. Wtedy urządzenie zaaplikuje ultradźwięki oraz wodę na plamy lub użyje gorącego powietrza jeśli będzie potrzebne.

25. Warm & Cool
electrolux-warmncool
Kraj: Francja
Projektant: François Hurtaud
Szkoła: École de Nantes Design

Urządzenie Warm&Cool zostało zaprojektowane do wygodnego przechowywania i podgrzewania nie zjedzonego jedzenia. Podzielone jest na dwie części. Dolny pojemnik urządzenia działa jak lodówka przechowując niezjedzone jedzenie w szczelnych warunkach. Jednocześnie górny pojemnik generuje ciepło na zasadzie termoreakcji systemu lodówki. Następnego dnia kiedy chcemy zjeść posiłek z dnia poprzedniego pojemniki są zamieniane i termoelektryczne baterie działają jak mikrofala podgrzewając jedzenie.

Electrolux Design Lab jest corocznym, międzynarodowym konkursem dla studentów i absolwentów wzornictwa przemysłowego. Electrolux zachęca młodych projektantów z całego świata do tworzenia przemyślanych projektów urządzeń domowych przyszłości.
Od 2003 roku, w Electrolux Design Lab wzięły udział tysiące studentów wzornictwa z całego świata. Finaliści prezentują swoje pomysły podczas gali finałowej przed jury złożonym ze światowej klasy projektantów i ekspertów. Jury oceniając pomysły kandydatów bierze pod uwagę intuicyjność i innowacyjność projektów oraz uwzględnienie potrzeb konsumentów.
Corocznie konkurs ma inny temat przewodni, a jego finał odbywa się w innym mieście. Gala finałowa Electrolux Design Lab to światowe wydarzenie medialne. Finały poprzednich edycji konkursu odbywały się w różnych miastach pod różnymi hasłami m.in. Design dla Generacji Internetu, Zurych 2008, Zielony Design, Paryż 2007, Design dla Zdrowej Diety, Barcelona 2006, Design Przyszłości, Sztokholm 2005, Design Przyszłości, Nowy Jork 2004, Design Przyjazny dla Użytkowników, Budapeszt 2003.
Ośmiu finalistów zostanie wytypowanych przez Electrolux 11 lipca. Każdy z nich będzie prezentował swój koncept przed komisją ekspertów od designu. Główną nagrodą jest 6 miesięczny płatny staż w centrum Electrolux i 5000 euro. Na zdobywcę drugiego miejsca czeka nagroda w wysokości 3000 euro, natomiast zdobywca trzeciego zadowoli się kwotą 2000 euro.

Trzymamy kciuki za polskich projektantów!!!

(Electroluxdesignlab)

 

Roll Me – przenośny komputer osobisty zwijany w rulon

roll-me
Żyjemy w czasach, gdy postęp technologiczny galopuje w zawrotnym tempie a gazety papierowe wypierane są przez ich elektroniczne wersje. Dla tych, którzy lubią spacerować z gazetą pod pachą z pewnością przypadnie do gustu nowy koncept przenośnego komputera osobistego, zwijanego w rulon niczym gazeta o nazwie Roll Me. Zobacz więcej

SportsArt S770 Pinnacle Trainer – elektrownia napędzana siłą mięśni.

SportsArt-S770-Pinnacle-Trainer
Spalanie kalorii w trakcie ćwiczeń będzie teraz korzystne nie tylko dla naszego zdrowia, ale i środowiska. Nowe urządzenie do ćwiczeń firmy SportsArt Fitness generuje energię podczas wykonywania ćwiczeń. Urządzenie nie potrzebuje źródła energii elektrycznej, ponieważ przekształca energię kinetyczną wytworzoną przez użytkownika w prąd. Zobacz więcej

TDK rozpoczyna masową produkcję przezroczystych wyświetlaczy

tdk-displays
Firma TDK Corporation, jako pierwsza na świecie, ogłosiła rozpoczęcie masowej produkcji przezroczystych elektroluminescyjnych wyświetlaczy organicznych typu QVGA. Firma przewiduje, że nowe wyświetlacze Organic EL znajdą swoje główne zastosowanie w panelach telefonów komórkowych i innych urządzeniach mobilnych. Zobacz więcej

Odlotowy plecak Martin Jetpack coraz bliżej oficjalnej sprzedaży

martin-jetpack
Nowozelandzka firma Martin Aircraft Company wykonała kolejny udany test samolotu do pionowego startu i lądowania o nazwie Martin Jetpack. Ogłoszony jednym z największych wynalazków 2010 roku według magazynu Time, Martin Jetpack już za osiemnaście miesięcy może trafić do oficjalnej sprzedaży. Zobacz więcej

Wazon LusionBloom opiera się siłom grawitacji

LusionBloom
Zaprojektowany przez Jonathana Morgana wazon LusionBloom, dzięki magnetycznej iluzji, wygląda jakby chciał przeciwstawić się siłom grawitacji i obalić prawo Newtona. Choć jest pochylony nie przewróci się nawet wypełniony wodą i z bukietem kwiatów. Jak to możliwe? Zobacz więcej

Humanoidalny robot ASIMO zadebiutuje w Polsce


Już 28 maja tego roku, podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, będziemy świadkami polskiego debiutu ASIMO, jednego z najbardziej zaawansowanych robotów humanoidalnych na świecie, stworzonego przez firmę Honda.
Zobacz więcej

Sharp prezentuje HDTV nowej generacji

Firma Sharp, wspólnie z japońską telewizją publiczną NHK, opracowały pierwszy na świecie 85 calowy telewizor LCD typu Direct-View, kompatybilny z formatem wyświetlania nowej generacji Super Hi-Vision. Obraz generowany przez nowe dzieło Sharpa ma 33 Megapiksele i oferuje rozdzielczość 7680×4320. Stanowi to 16-krotnością tego, co możemy oglądać obecnie w ramach kanałów HD w rozdzielczości 1920×1080 pikseli.

Zobacz więcej